Przejdź do treści

Postępowanie frankowe krok po kroku

Postępowanie frankowe krok po kroku

Postępowanie frankowe krok po kroku. W przeszłości kredyty frankowe były przedstawiane jako możliwość odniesienia ogromnej finansowej korzyści. Wynikało to z kursu tej szwajcarskiej waluty. Zaciągnięcie kredytu we frankach wydawało się reprezentować wzięcie danej ilości pieniędzy z możliwością oddania później znacznie mniej. W praktyce nie okazało się to takie, jakim się wydawało. Osoby, które skorzystały z kredytu walutowego we frankach, ostatecznie musiały oddać znacznie więcej niż miało to miejsce podczas poboru pieniędzy. Trudno jednak nazwać tę sytuację jakąś nieudaną inwestycją. Sprawa jest bardziej złożona, ponieważ postępowania sądowe wykazały, że doszło do nieprawidłowości ze strony banków. Nadal jest to jednak delikatne określenie na to, że w umowie zostały zawarte niedozwolone klauzule. To z kolei sprawia, że z prawnego punktu widzenia umowa powinna być przekształcona lub całkowicie unieważniona. Tutaj pojawia się możliwość odzyskania pieniędzy utraconych przez frankowiczów. Wymaga to jednak pomocy skutecznej kancelarii prawnej. W ramach tego artykułu przedstawimy krok po kroku postępowanie frankowe.

Podstawowe informacje o postępowaniu frankowym

Na początek przedstawimy jednak podstawowe informacje o kredytach frankowych. Co możemy uzyskać w ramach postępowania? Po pierwsze możliwość unieważnienia umowy. W takiej sytuacji dojdzie do stanu, który miał miejsce przed jej podpisaniem. Po drugie pojawia się możliwość odfrankowienia kredytu tzn. wyeliminowanie z niego aspektu walutowego i sprowadzenie do złotówek. Jakie są szansy na wygranie całej sprawy? Okazuje się, że w przypadku skorzystania ze skutecznej kancelarii prawnej są one naprawdę duże. Ponadto właśnie prawnicy bądź radcy prawni reprezentują nas w sądzie, więc nie jest to uciążliwe dla frankowicza. Nie ma obecnie żadnych przesłanek odnośnie tego, że rozpoczęcie sprawy w przyszłości będzie korzystniejsze niż teraz. Dodatkowo po spłaceniu całego kredytu również można ubiegać się o utracone dobra finansowe. Rozwód również nie sprawia, że nie możemy starać się o połowę nielegalnie nam zabranych pieniędzy. Jak jednak wygląda cały proces krok po kroku?

Postępowanie frankowe krok po kroku

Analiza sytuacji

Kancelarie czasem pozwalają na dokonanie bezpłatnej analizy sprawy. Jest to proces, na którym zyskują obie strony. Frankowicz zyskuje informacje odnośnie możliwości, które się przed nim roztaczają. Z drugiej strony kancelaria zyskuje informacje o tym, jak duże są szanse odniesienia sukcesu w całej sprawie. Możliwe jest również ustalenie pewnej strategii działania.

Decyzja o dalszej współpracy

Po uzyskaniu wstępnych informacji możliwe jest dojście do porozumienia w sprawie dalszej współpracy. W takich sytuacjach każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Z tego powodu niemożliwe jest przedstawianie konkretnych warunków współpracy. Ważnym elementem tego procesu jest udzielenie kancelarii pełnomocnictwa do reprezentowania w całej sprawie. W ten sposób dochodzi do przerzucenia odpowiedzialności i frankowicz nie będzie zanadto angażowany w całą rozprawę, chyba że będzie tego chciał.

Dopełnienie formalności w kwestii dokumentacji

Sprawa nie będzie mogła sprawnie się rozwijać, jeśli nie zostanie skompletowana odpowiednia dokumentacja. Najczęściej sprowadza się to do przedstawienia bankom odpowiednich wniosków, których celem jest przedstawienie przez nich informacji na temat sprawy. Na tym etapie postępowania dochodzi również do szczegółowej analizy kwot, o które może ubiegać się kredytobiorca. Czas trwania tego procesu zależy również od banku, ale sprawny prawnik jest w stanie trochę przyspieszyć cały proces.

Próba szybkiego porozumienia się

W wielu przypadkach kolejnym krokiem jest próba porozumienia pomiędzy dwoma stronami sporu. W niektórych sytuacjach dochodzi do wyjaśnienia sprawy bez kierowania jej na podłoże prawne do sądu. Niestety ma to miejsce stosunkowo rzadko. Kolejnym krokiem (za porozumieniem kredytobiorcy i kancelarii) jest podjęcie decyzji o kolejnych krokach. Zazwyczaj sprowadza się to jednak do sprowadzenia sprawy na sądowe ścieżki. Z tego powodu najczęściej kancelaria już wcześniej przygotowuje odpowiednią dokumentację.

Rozprawa sądowa

Prawie cała trudność związana z rozprawą sądową zostaje przerzucona na kancelarię. Konieczne jest szczegółowe rozpatrzenie całej dokumentacji, a więc również musi to być proces, który trwa nawet kilka miesięcy. Oczywiście musi dojść do przesłuchania stron oraz powoływanie się na świadków (którymi zwykle zostają pracownicy banku). Czasem całe postępowanie kończy się na jednej rozprawie, ale nie jest to standardem. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

Wydanie wyroku

Ostatnim etapem rozprawy jest wydanie wyroku. Jednocześnie dochodzi do przedstawienia uzasadnienia. Ostatecznie to właśnie na tym etapie kredytobiorca zyskuje wiedzę na temat rezultatów. Często musimy poczekać dłużej niż ustawowe 2 tygodnie, żeby zyskać pisemne uzasadnienie.

Podsumowanie postępowania sądowego

Ostatecznie całe postępowanie sądowe nie jest specjalnie skomplikowane z punktu widzenia kredytobiorcy. Prawie wszystkie etapy wymagają pracy kancelarii i dlatego tak istotne jest, żeby ją odpowiednio wybrać. W końcu korzyści, które można uzyskać, są niebagatelne. Odfrankowienie kredytu lub jego unieważnienie to możliwość odzyskania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

pozwy w sprawach kredytów frankowych. Pomagamy w uzyskaniu unieważnienia umowy kredytowej CHF lub jej odfrankowienia (odwalutowania).
r.pr. Dominik Włodarczyk