Jeszcze jakiś czas temu kredyty frankowe cieszyły się ogromną popularnością, ze względu na pozorną korzystność. Po pewnym czasie okazało się jednak, że w wyniku umocnienia się franka szwajcarskiego klienci banków zmuszeni byli do zapłacenia znacznie wyższych odsetek. W konsekwencji wiele osób wpadło w poważne kłopoty finansowe. Wówczas pojawiły się pierwsze sprawy sądowe, w których to wiele instytucji bankowych zostało pozwanych przez kredytobiorców. Ile na dzień dzisiejszy jest spraw sądowych? Ile spraw frankowicze wygrali z bankami? Dlaczego banki przegrywają tak wiele spraw z Frankowiczami? W jaki sposób kończą się rozprawy w sądzie? Dlaczego warto zdecydować się na pomoc kancelarii prawnej? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury.
Ile na dzień dzisiejszy jest spraw sądowych?
Kiedy Sąd Najwyższy przyznał pierwszy raz rację klientowi banku, iż zapisy w umowie były nieuczciwe, wówczas coraz większa liczba osób decydowała się na pozwanie instytucji. Aktualnie liczba postępowań jest stosunkowo duża. W 2021 roku nieoficjalne dane ukazują, iż na etapie sądowym znajdowało się nawet 60 000 spraw frankowych. W związku z tym, że rząd nie wprowadził systemowego rozwiązania problemu, to frankowicze zdecydowali się masowo ruszać do sądów. Jedynie kilka banków zdecydowało się na zaprezentowanie warunków ugodowych, jednak nie są one korzystne.
Ile spraw frankowicze wygrali z bankami?
Szacuje się, że w 2020 roku frankowicze wygrali nawet 90% spraw. Statystyki wskazują, że w około 75% przypadków stwierdzono nieważność umowy kredytowej, natomiast w 15% zadecydowano o odfrankowieniu. Jeszcze korzystniej przedstawiają się dane w 2021 roku. Na podstawie analiz podmiotów, które są zainteresowane tym tematem, można wywnioskować, że spośród 962 wyroków w sprawach frankowych 902 były korzystne. W praktyce oznacza to, że w 94% zwycięzcami byli kredytobiorcy. Co więcej, w 88% wszystkich spraw sądy zdecydowały o unieważnieniu umowy. Na podstawie tych danych można wywnioskować, że sądy ukierunkowały się w stronę unieważniania umów kredytowych.
Dlaczego banki przegrywają tak wiele spraw z Frankowiczami?
Zgromadzone statystyki wskazują, że najwięcej postępowań sądowych mają takie banki, jak mBank S.A, PKO BP S.A, a także Getin Noble Bank S.A (niegdyś znany jako Getin Bank S.A). Ogromny wpływ na ilość otrzymywanych orzeczeń miały Uchwały Sądu Najwyższego. Sąd wówczas precyzyjnie uściślił kilka istotnych kwestii. W przypadku ustalania unieważnienia kredytu opowiedział się za teorią dwóch kondykcji. To natomiast przełożyło się na to, w jaki sposób rozstrzygnęły się kolejne sprawy. Co jednak w praktyce oznacza unieważnienie umowy kredytowej? Otóż instytucja bankowa jest zobowiązana do tego, aby zwrócić wpłacone raty kapitałowo-odsetkowe.
W jaki sposób kończą się rozprawy w sądzie?
Kiedy klient banku posiada kredyt frankowy, wówczas profesjonalne kancelarie dążą do jednego z dwóch korzystnych rozwiązań. Pierwszym, znacznie popularniejszym, jest unieważnienie umowy kredytowej. W praktyce oznacza to, że z prawnego punktu widzenia umowa traktowana jest w taki sposób, jakby nigdy jej nie było. Uznawane jest wówczas, że jako konsumenci nie byliśmy zobowiązani do tego, aby płacić do banku prowizję, odsetki i raty kapitałowe. W takiej sytuacji możemy domagać się od banku tego, że zwróci wszystkie raty, a także inne opłaty, które zostały zapłacone w ciągu ostatnich 10 lat i są związane z umową kredytową. Co więcej, nie jesteśmy zobowiązani do płacenia bankowi następnych rat, jednocześnie możemy domagać się tego, że hipoteka zostanie wykreślona z księgi wieczystej nieruchomości.
Alternatywnym rozwiązaniem jest odfrankowanie, czyli odwalutowanie. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, wówczas kredyt będzie traktowany w taki sposób, jakby już od samego początku był kredytem złotowym, a nie powiązanym z kursem waluty obcej. Warto mieć świadomość tego, że zasady oprocentowania kredytu nie ulegną zmianie, natomiast kwota całego kredytu nadal będzie oprocentowana w oparciu o LIBOR. Taka sytuacja w praktyce oznacza, że instytucja bankowa zawyżała wysokość rat kredytu. Możemy zatem domagać się zwrotu nadpłaty za ostatnie 10 lat. Mamy dodatkowo pewność, że nasze przyszłe raty nie będą wyższe od tych, które są na początku umowy- wiąże się to z brakiem waloryzacji.
Dlaczego warto zdecydować się na pomoc kancelarii prawnej?
Pomoc kancelarii prawnej, która oferowana jest na stronie odfrankuj.org, to z pewnością rozwiązanie, które klienci banków powinni wziąć pod uwagę. Specjaliści są bowiem w stanie pomóc w sprawach, które na pierwszy rzut oka wydają się być beznadziejne. Wcześniej wspomniana kancelaria w 95% przypadkach wygrała sprawę sądową. Co więcej, pracownicy oferują zupełnie darmową analizę umowy kredytowej. Na tej podstawie konsument może bez większego ryzyka dowiedzieć się, ile może uzyskać w związku z wytoczeniem pozwu danemu bankowi. Kancelaria przeanalizuje umowę i pomoże nam odzyskać nasze pieniądze.