Przejdź do treści

Czy frankowicze wygrywają?

Czy frankowicze wygrywają?

To pytanie pojawia się ostatnio dość często. Kto należy do tak zwanych frankowiczów? W jakich sytuacjach osoby z tej grupy mogą liczyć na pozytywne rozpatrzenie sprawy w Sądzie? Dowiedz się także, w jaki sposób profesjonalne kancelarie pomagają frankowiczom z ich kłopotami.

Kim w ogóle są frankowicze?

Jeszcze kilka lat temu ta grupa liczyła nawet kilka milionów osób. Warto podkreślić, że frankowicze to osoby, które np. już pod koniec poprzedniego wieku zdecydowały się na wzięcie pożyczki we frankach szwajcarskich. Taka praktyka była potem stosowana jeszcze przez wiele długich lat… Dopiero ostatnio sporo Polaków zaczęło mocno zastanawiać się nad takim rozwiązaniem. W końcu sytuacja frankowiczów nauczyła ich, żeby być uważnym w czasie podejmowania finalnych decyzji (dotyczących np. kredytów hipotecznych na domy, czy mieszkania). Cała istota problemu polega na tym, że frankowicze zaciągali kredyty w obcej walucie (zarabiając w złotówkach). Jeszcze w 2008 roku jeden frank szwajcarski kosztował tylko około 2 PLN. Dla wielu osób to była prawdziwa okazja. Tak się wtedy mogło wydawać. Nie brakowało „ekspertów”, którzy twierdzili, że w ten sposób można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Dość szybko okazało się jednak, że nic z tego nie będzie. A początkowe oszczędności zaczęły przeradzać się w długi. Wszystko dlatego, że kurs franka szwajcarskiego „wystrzelił” do góry. Np. w 2017 roku wynosił on około 4 PLN. Teraz sytuacja jest jeszcze gorsza. Wszystko dlatego, że jeden frank szwajcarski kosztuje aż 4,40 PLN. Dlaczego jednak już kilka lat temu zrobiło się tak głośno na temat frankowiczów? Z wielu względów. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że niektóre osoby musiały płacić raty nawet kilkukrotnie wyższe w porównaniu do początkowej stawki. A frankowicze cały czas mają (lub mieli) wypłaty w złotówkach. Dlatego eksperci rekomendują, by brać kredyty wyłącznie w tej walucie, w której się na co dzień zarabia. Po to, aby uniknąć takich właśnie mocno niekorzystnych zjawisk. Trzeba zaznaczyć, że wielu frankowiczów znalazło się w podbramkowej sytuacji. Na szczęście jest coraz więcej podmiotów, które bronią interesów osób z tej grupy.

Kiedy frankowicze mają największe szanse na zwycięstwo?

Zastanawiasz się, czy frankowicze wygrywają? Dzieje się tak coraz częściej. Na pewno w pierwszej kolejności trzeba zdecydować się na pomoc profesjonalnych kancelarii, które na co dzień zajmują się tymi właśnie zagadnieniami. Zwracaj uwagę jednak nie tylko na samo doświadczenie, ale może nawet przede wszystkim na opinie. Dzięki takim recenzjom można bowiem sprawdzić, czy konkretna kancelaria będzie dobrze reprezentowała interesy Klienta (zainteresowanego usługami) przed obliczem Sądu. Nie masz pojęcia, czy frankowicze wygrywają? Dużo na tej płaszczyźnie zależy od konkretnej umowy. Okazuje się, że sporo dokumentów tego typu z lat 2003-2009 było sporządzonych nie do końca zgodnie z przepisami. Dlaczego? Sprawa dotyczy w głównej mierze tak zwanych klauzul abuzywnych. Dzięki nim instytucje bankowe miały w swoich rękach instrumenty, aby kształtować poziom kursu franka szwajcarskiego. A jak wiadomo, dla niektórych podmiotów z tej kategorii liczy się przede wszystkim zysk. Im większy kurs franka szwajcarskiego, tym ten dochód mógł być większy. Co jeszcze ma znaczenie dla niezawisłego Sądu? To, czy instytucje bankowe informowały swoich Klientów o tym, że wzrost kursu franka szwajcarskiego spowoduje zwiększone saldo zadłużenia. Oczywiście, w tym przypadku zwiększała się także ogólna rata zaciągniętego kredytu. Kiedy jeszcze sprawy dla frankowiczów układają się po ich myśli? W niektórych umowach można zaobserwować, że wnioskowana kwota pożyczki jest zdecydowanie… inna od tej, która finalnie została wypłacona. Jeśli taki dokument trafi w ręce dobrego prawnika, to pytanie, czy frankowicze wygrywają, staje się retoryczne. W tym przypadku można istotnie skutecznie dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Jak porządne kancelarie pomagają na co dzień frankowiczom?

Masz wątpliwości, czy nie należy Ci się np. zwrot pieniędzy, które zostały niesłusznie zabrane przez bank? Nie ma co nad tym gdybać. Należy zgłosić się do profesjonalnej kancelarii zajmującej się na co dzień zagadnieniami dotyczącymi kredytów we frankach szwajcarskich. Fachowcy na sam początek dokładnie przeanalizują umowę. Jeśli będą w niej zapisy, o których pisaliśmy w powyższym akapicie, to są naprawdę spore szanse na zanotowanie korzystnego wyniku w Sądzie. Statystyki pokazują też, że frankowicze często wygrywają swoje sprawy, jeśli wzięli kredyt istotnie na zakup domu, czy mieszkania oraz nie prowadzili działalności gospodarczej. Każdy przypadek powinien być jednak tutaj potraktowany indywidualnie. Fachowcy nie tylko dokładnie analizują umowy na pożyczki we frankach szwajcarskich. Ponadto zajmują się np. przygotowywaniem wezwań do zapłaty do instytucji bankowej oraz pism procesowych. Wszystko po to, by doprowadzić do przerwania biegu przedawnienia… Eksperci są w stanie oczywiście godnie reprezentować interesy Klienta przed obliczem Sądu. Od pierwszej do ostatniej rozprawy.

pozwy w sprawach kredytów frankowych. Pomagamy w uzyskaniu unieważnienia umowy kredytowej CHF lub jej odfrankowienia (odwalutowania).
r.pr. Dominik Włodarczyk